RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ – 7

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ – 7

Renk körlüğü testi, bir kişinin renkleri nasıl algıladığını ve farklı renk tonlarını ayırt edebilme yeteneğini belirlemek için kullanılan bir testtir. Bu test, genellikle göz doktorları tarafından yapılmaktadır.

Renk körlüğü, genetik bir durumdur ve erkeklerde kadınlara oranla daha yaygındır. Bu durum, gözdeki koni hücrelerindeki pigmentlerin eksikliği veya hatalı olması nedeniyle ortaya çıkar.

Renk körlüğü testinde, kişiye farklı renk tonları gösterilir ve kişinin bu renkleri doğru bir şekilde tanımlayıp tanımlayamadığı gözlenir. Bu test genellikle, bir kitapçık veya bilgisayar programı aracılığıyla yapılmaktadır.

Renk körlüğü olan kişiler, bazı renkleri karıştırabilir veya farklı renkler arasındaki farkı ayırt edemezler. Bu durum, günlük yaşamlarında birçok soruna neden olabilir, özellikle trafik ışıkları, haritalar veya renk kodları gibi renkli bilgilerin kullanıldığı durumlarda.

Renk körlüğü olan kişilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için, bazı renkli bilgilerin yanı sıra, sembolik veya sayısal bilgilerin de kullanılması önerilmektedir.

renk körlüğü testi 7

Önemli Not:
Renk Körleri Ehliyet Alabilir mi?
SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK
ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİĞİNİN İKİNCİ BÖLÜM 4.MADDESİNİN İKİNCİ FIKRASINA GÖRE
(2) Tabip tarafından, sürücü adayında;
p) Renk körlüğü (Herhangi bir koşul aranmadan sürücü olabilirler.)

Görselde görülen renk körlüğü testinin cevabı 8

Renk körleri ehliyet alabilir mi yazımızı okuyabilirsiniz.

İş makinası forklift ehliyeti hakkında bilgi almak ister misiniz?