Src Belgesi

Src Belgesi

Ticari Araç Sürücüleri için Src Belgesi Eğitimi Yetkimi Kurumumuz Tarafından Verilmektedir.

Src Belgesi

[alert-warning]SRC BELGESİ EĞİTİM BAŞLAMA TARİHLERİNİ VE KAMPANYALARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ[/alert-warning]

ÖZEL YENİ ÜMİT 
KARAYOLU ULAŞTIRMA EĞİTİM MERKEZİ
SRC 1 BELGESİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN 
SRC 2 BELGESİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN
SRC 3 BELGESİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN
SRC 4 BELGESİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN
SRC 5 BELGESİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN
EĞİTİMLERİ BAŞLAMIŞTIR. DAHA BİLGİ İÇİN 0 212 641 92 94 NOLU TELEFONU ARAYABİLİRSİNİZ.

SRC BELGESİ İÇİN ALMAK İÇİN GEREKENLER

SRC BELGESİ İÇİN BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR.

Önemli Duyuru : 24 Şubat 2003 Tarihinden önce B-C-D-E sınıfı ehliyetlerden birine sahip olan sürücüler Dilekçe ile şartsız SRC alabilecekler. Başvurular 31.10.2007 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu tarihe kadar başvuru yapıp almayanlar bu tarihten sonra sınava girerek alabileceklerdir.

24/02/2003 tarihinden önce C-D-E Sınıfı ehliyeti olanlar sınavsız SRC belgesi almak için süre azalmıştır. Acele etmenizi tavsiye ediyoruz. 24.02.2003 tarihinden önce B sınıfı ehliyeti olanlar ise sosyal güvenlik kurumlarından (sgk, emekli sandığı ve bağkur) 25 Şubat 2003 tarihinden önce sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. Not: SGK uygulaması kaldırılmıştır.

Not: Src için başvurup Src belgesi almaya hak kazanıp fakat src belgesi henüz eline ulaşmayanlar acil olarak adres bilgilerini doğrulamaları ve yatırılan dekontu 0312-202 21 50-57 numaraya fakslayınız. dekontta T.C. Kimlik Nosu yazmıyorsa T.C. Kimlik numarasını elle dekontun üstüne yazınız.

4928 SAYILI KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA FAALİYET GÖSTEREN/GÖSTERECEK TÜM SÜRÜCÜLERİN SRC BELGESİ ALMALARI ZORUNLU HALE GETİRİLMİŞTİR.

25.02.2003 tarihinden önce mesleki tecrübeye sahip olanlar, yani bahsi geçen tarihten önce sürücü belgesine sahip olmak gerekiyor. Src belgesini eğitime ve sınava katılmaksızın doğrudan alma hakkına sahiptirler.

25.02.2006 tarihinden önce üç yıllık mesleki tecrübeye sahip olmayanlar ile üç yıllık mesleki tecrübeye sahip olup da doğrudan src belgesi almak üzere yukarıdaki tarihe kadar müracaat etmeyen sürücüler, eğitime ve bakanlığımızca yapılacak/yaptırılacak sınavlara katılarak src belgesini almış olmak zorundadırlar.

Bakanlığın açıklaması;
Src Eğitimi vermek üzere bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim merkezleri bakanlığımız uhdgm.uab.gov.tr internet adresindeki Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlanmaktadır.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ BULUNDURMA ŞARTI 30.06.2007 TARİHİNE KADAR ARANMAZ. 01.07.2007 TARİHİNDEN İTİBAREN YAPILACAK DENETİMLERDE SRC BELGESİ BULUNMAYAN SÜRÜCÜLERE CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR.

MUAFİYET KAPSAMINDA (DOĞRUDAN) SRC ALMAK İSTEYENLER İÇİN BAŞVURU SIRASINDA İSTENEN EVRAKLAR

SRC 1 : (ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI)
SRC 2 : (YURTİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI)
SRC 3 : (ULUSLARARASI EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI)
SRC 4 : (YURTİÇİ EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI)
SRC 5 : (TEHLİKELİ MALLARIN KARAYOLU İLE TAŞINMASI)

1- ) Hangi tür SRC istendiğine dair dilekçe. ( Ad-soyad, telefon, adres mutlaka belirtilecektir.) ( SRC türleri yukarıda belirtilmiştir)

2- ) İstenilen SRC türüne uygun ve 25.02.2003 tarihinden önce alınmış B, C, D, E sınıfı sürücü belgelerinden biri,

3- ) Belge ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu (Hesap numaraları aşağıda belirtilmiştir)

4- ) T.C. Kimlik Numarası işlenmiş nüfus cüzdanı örneği,

5- ) 2 adet vesikalık fotoğraf
25.02.2003 TARİHİNDEN ÖNCE ALINMIŞ C, D, E SINIFI SÜRÜCÜ BELGELERİNDEN HERHANGİ BİRİSİNE SAHİP OLMAYANLAR İSE;
1- Hangi tür SRC belgesi istendiğine dair dilekçe. ( Ad-soyad, telefon,adres mutlaka belirtilecektir.) ( SRC türleri yukarıda belirtilmiştir)

2- Sosyal güvenlik kurumlarından alınmış, çalıştığı iş yeri, unvanı ve sürelerinin belirtildiği ve sürücü belgesinin alınış tarihi itibari ile 25/02/2003 tarihine kadar en az doksan gün prim yatırılmış olması gerekmektedir. Bir başka deyişle src belgesi almak için B sınıfı ehliyeti aldığınız tarihten sonraki doksan günlük prim göz önünde bulundurulur. Not: B sınıfılarında SGK mecburiyeti kaldırılmıştır.

3- Belge ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu (Hesap numaraları aşağıda belirtilmiştir)

4- T.C. Kimlik Numarası işlenmiş nüfus cüzdanı örneği

5- 2 adet vesikalık fotoğraf

src1 scr belgesi scr2 scr3 scr4 scr5 scr belgesi, scr 1 scr ehliyeti

  • DOĞRUDAN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALACAKLAR İÇİN,

BELGE ÜCRETLERİNİN YATIRILABİLECEĞİ BANKA HESAP NUMARALARI AŞAĞIDA AÇIKLANMIŞTIR.
Sınavsız Src belgesi alma hakkınız varsa; src belgesi harcınızı herhangi bir T.C. Vakıflar Bankası şubelerine giderek yatırabilirsiniz.

NOT: SRC1 ALAN SRC2’Yİ, SRC3 ALAN SRC4’Ü ALMIŞ SAYILIR…

Son olarak, yukarıda belirtilen şartlara sahip olmayan sürücülerin yapması gereken işlem src eğitimine katılmalarıdır. Bu eğitimi src eğitimi vermeye yetkilendirilmiş kuruluşlardan temin etmeleri gerekmektedir. Bu eğitim yurt içi yolcu ve eşya taşımacılığında toplam on üç ders yirmi sekiz saat sürmektedir. Uluslararası ise on dört ders 32 saatten oluşmaktadır. Eğitimini tamamlayan sürücüler src sınavına girip, başarılı olmaları halinde bu belgeyi almaya hak kazanırlar.

Src belgesi yeni ehliyete işlenir mi?

Ticari araç kullanıcılarının yasal olarak almak zorunda oldukları src belgesi ehliyete işletme hususunda bir çok soru gelmektedir. Src nin ehliyete işletilme zorunluluğu olmadığı gibi böyle bir uygulama da söz konusu değildir. Belgeniz sınavdan sonra yatırdığınız harç sonrası e-devlette barkotlu olarak indirmeniz yeterlidir.

>>>SRC BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ<<<

örnek dilekçe için tıklayın

BAŞVURU ADRESİ: Muafiyet hakkı olan kişiler için başvurular artık e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu konuda yapmanız gereken tek şey e-devlet şifresine sahip olmak ve turkiye.gov.tr adresine girerek başvuruda bulunmaktır.

Src Alma İşlemleriniz için bakanlığın çağrı merkezi numarası: 444 24 07

Tel: 0312 4423759
0312 4423760
0312 4423761
Faks: 0312 2022150
0312 2022157
Web: www.kugm.gov.tr

Src Belgesi
SRC 1 Belgesi
Src 2 Belgesi
Src 3 Belgesi
Src 4 Belgesi
src 5 belgesi
ETİKETLER: