REACH TRUCK FORKLİFT

REACH TRUCK FORKLİFT

Reach truck nedir? Türkçe’ de yandan yükleyici olarak bilinen elektrikle çalışan bir yükleme ve boşaltma cihazıdır. Reach Truck ehliyeti var mı sorusu operatörler tarafından sıklıkla gelmektedir. Reach truck türü forklift kullanan operatörler forklift sertifikası almaları yeterlidir.

Forklift Çeşitleri : REACH TRUCK

reach forklift

Reach Truck Forklift Türü İş Makinesi Kullanacak operatörün Mutlaka İş Kanununa göre İş Makinesi Operatörlük Belgesine sahip olması gerekmektedir.

Reach Truck Forkliftin Kullanıldığı yerler;

Dar ve sıkışık koridorlarda istifleme yapmak için en uygun çözümü sunar. Kompakt yapısı ve minumum dönüş yarıçapı ile diğer forkliftlerin kullanamayacağı ortamlarda en iyi yardımcıdır. Bu tür iş makinası depo içinde kullanılmak için dizayn edilip optimum kapasitede kullanmanızı sağlar.

Reach truck operatörü ne anlama geliyor?

Ağır yükleri kaldırmak için kullanılan bu ekipmanlar, iş süreçlerini kolaylaştıran, depolama ve yükleme işlemlerini hızlandıran makineler arasındadır. Forkliftin aksine daha yavaş hareket eden Reach Truck en dar alanlarda bile çalışabilmektedir. Manevra kabiliyeti çok daha yüksektir. Depolamadan daha fazla verim almak isteyen işletmeler, depolama alanlarını azaltarak bu araçlardan yararlanır. Reach truck’lar, birçok lokasyonda ürünlerin günlük olarak yüklenmesi, boşaltılması ve yerleştirilmesi için kullanılmaktadır.

Reach Truck Operatörü, bu ekipmanı kullanan eğitimli kişilere verilen addır. Forkliftlerde olduğu gibi, bu kişilerin bu araçları kullanmak için belgelere ihtiyacı vardır. Önemli ve yararlı depolama görevlerini yerine getirirler. Reach Truck Operatörü ne demektir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle bu kişilerin ne iş yaptıkları, görev ve sorumluluklarının neler olduğu anlatılmalıdır.

Reachtruck Operatörü ne iş yapar?

Görev ve sorumlulukları

Reach truck operatörü, depolarda ve büyük mağazalarda önemli rol oynayan çalışanlardan biridir. Reach truck adı verilen ve Türkçe’de yan forklift olarak adlandırılan cihazın kullanımından en çok bu personel sorumludur. Aynı zamanda cihazın güvenliği, amacına uygun kullanımı ve bakımı da bu kişilerin sorumluluğundadır. Cihazdaki arızaları, ihtiyaçları ve arızaları amirlerine bildirmeli ve emniyetten ödün vermeden cihazın sorunsuz ve tam kapasite ile çalışmasını sağlamalıdır. Reachturck operatörü, ekipmanı kullanırken birçok farklı görevden de sorumludur.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Depolama alanında istiflenmeyi bekleyen ürünler ait oldukları grubun raflarına yerleştirilmelidir.
  • Depolanan ürünleri iş güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde depolamak kendi sorumluluğundadır.
  • Ayrıca forklift sürücüsü, depodan taşıma aracına yüklenecek ağır yükleri raflardan alıp araca yüklemek veya forkliftlerin alabileceği yere kadar raflardan indirmekle de sorumludur.
  • Cihazı kullanırken, cihaz çevresinde iş güvenliği önlemlerini almaktan, ikaz ışıklarını ve güvenlik araçlarını tam ve eksiksiz kullanmakla sorumludur.
  • Düzenli depolama sahasında da iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine uygun olarak işine devam etmelidir.
  • Depo alanına giren ve çıkan ürünlerin kayıtlarının tutulmasından sorumludur.
  • Deponun ürün karakterine uygun olup olmadığı sorulur.
  • Bulunduğu ekiple uyum içinde çalışmalı, kamp sayımı gibi ek görevlerde yer almalıdır.