FORKLİFT OPERATÖR BELGESİ

FORKLİFT OPERATÖR BELGESİ

Forklift Belgesi Niçin Alınır;

İş Kanununa göre Forklift kullanan kişilerin İş Makinesi Operatör belgesi alması zorunludur. Çünkü forklift türü iş makinesi motorlu bir araçtır. Bu iş makinesi ile maddi hasarlı ve yaralanmalı kaza yapılması durumunda makineyi kullanan operatörden belge ibraz edilmesi istenir. Belgesi olmayan kişi aynen ehliyetsiz araç kullanma gibi bir muameleye maruz kalır.

Forklift Ehliyeti Almak İçin Kimler başvurabilir;
18 yaşını dolduran ve en az ilkokul mezunu olan, ilgili kanunun 41 inci maddesinde sayılan T.C.K. maddelerinden mahkumiyeti olmayanlar ve iş makinesi kullanmasına engel teşkil etmeyecek sağlık problemi olmayanlar başvuru yapabilir.

Forklift Ehliyeti Sınavı ;
Bu belgeyi almak için kursiyer 40 adet soruluk İş Makinesi Motor sınavına tabi olunur. Bu sınav çoktan seçmeli test usulü yapılır. Başarılı olması halinde direksiyon sınavına girer ve bu sınavda da başarı göstermesi halinde İş Makinesi Operatörlük Belgesi almaya hak kazanır.

Sınav sonrası;
Sınavda başarılı olan kursiyerlere 2918 Sayılı Trafik Kanunun 42.maddesine göre Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Onaylanan İş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir. Alınan forklift ehliyeti ömür boyu geçerlidir.

Belge Almaya Hak Kazanan Forklift Operatörü;
İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda,araç,gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak,iş sağlığı,iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gerekliliklerine uygun olarak görevlerini yerine getirir.