FORKLİFT KURSU

İŞ MAKİNASI OPERATÖRLÜK BELGESİ

Dünyada tüketimin artması ve günümüz teknolojisinde seri üretimin artmasından dolayı artık yüklerin insan gücüyle taşınamayacağı için ve iş kaybını minimum seviyeye düşürmek amacıyla Forklift türü iş makinası kullanımı tüm dünyada hızla artmaya başlamıştır. Ülkemizde de ihracatın hızla artmasından dolayı artık ülkemizde bu iş makinası tercih edilmektedir.

İş Kanununa göre forklift türü iş makinasını kullanan kişinin mutlaka Operatör Belgesi ve eğitimi almış olması gereklidir. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı operatör belgesine (Forklift, Vinç, Lastikli Kazıcı Yükleyici vs.) Sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre rücu eder. Operatör belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak forklift iş makinesini kullanamaz.Bu tür elemanları çalıştıran işverenler yasa gereği 7/7583 Sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği Tüzüğü ve 1475 Sayılı iş Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.

Forklift türü iş makinasını kullanan operatörün dikkat etmesi gereken önemli hususlar sırasıyla belirtecek olursak en başta iş yeri emniyetinin sağlanması, yakıt tasarrufu, forkliftin basit arızalarının giderilmesi gibi konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

+