İlk Yardım Sertifikası

İlk Yardım Sertifikası

T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
YENİ ÜMİT İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ

Sağlık Bakanlığı Onaylı İlkyardım Sertifikalı Eğitimleri İçin Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız>>>

İlk Yardım Eğitimi Nedir?

İlk yardım sertifikası; Sağlık Bakanlığı onaylı bir kurum tarafından gerçekleştirilen, hastaya veya yaralıya anında ve bilinçli müdahaleye olanak sağlayan eğitimdir. Bu sertifika; ilk yardım belgesi olarak da bilinir.

Kimler İlk Yardım Sertifikası Alabilir?

Okuma, yazma  sahibi olan ve ilköğretim diploması olan 18 yaş üzeri kişiler İlk Yardım Eğitimi alabilirler. Aynı zamanda kişisel olarak ilk yardım eğitimine ilgi duyanlar ve meslekler boyunca kullanılacak kişiler de eğitimden faydalanabilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında, genel olarak genel olarak kurum  kuruluşlarda yer alan kişiler olmak üzere tüm personel Yardımı ile ilgili öğelerden olabilir. İlk yardım kursu, her türlü duruma karşı sizi hazırlar ve kapsamlı tüm ihtiyaçlarını kapsar. Sizlerde ilk yardım sertifikası almak isterseniz kurumlarımızdan destek alabilirsiniz.,

İlkyardımcı olmak isteyenler nüfus cüzdanı örneği ile Merkeze başvururlar. Kapsam bölümünde belirtilen tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir “İlkyardımcı” nın bulundurulması zorunludur. Mekanik cihazların yoğun bulunduğu, yangın riski yüksek olan ve yeraltı maden ocakları gibi kaza riski yüksek olan işyerlerinde her 10 personel için bir “İlkyardımcı” nın istihdam edilmesi zorunludur.

İlk Yardım Neden Önemli?

İlk Yardım Neden Önemli?
İlk Yardım Neden Önemli?

Beklenmedik bir kaza veya hayati tehlike durumunda mevcut araç ve gereçler kullanılarak sağlanan tıbbi yardıma ilk yardım denir. İlk yardımın ilk yardım personeli veya ilk yardım konusunda eğitim almış biri tarafından yapılması çok önemlidir.  

İlk Yardımcı Kimdir?

İlk yardım tanımında açıklanan amaçlara göre, ilk yardım görevlisi, tıbbi yardım aramadan hasta veya yaralı bir kişiye ilaçsız bir uygulama yapmak için kullanılabilecek bir yardım kullanan, İlk yardım sertifikasını almış kişilerdir.

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları

Olay yerindeki tehlikeleri belirleyerek güvenli bir ortam yaratmaktır. Bildirim, olayı veya kazanın gerekli yardım kuruluşuna telefon veya diğer kişiler aracılığıyla mümkün olan en kısa sürede iletilmesidir. Türkiye’de acil yardıma ihtiyaç duyulduğunda acil çağrı merkezi 112 aranmaktadır. Kurtarma ise hastalık veya yaralanma alanına müdahaleyi içerir.

Bir kaza veya yaralanma durumunda yaşamı desteklemek için kullanılan ilk yardım, hastanın veya yaralı kişinin durumunu stabilize etmeyi amaçlar. Bir hastalıktan kurtulmanın tüm adımlarını temsil eden ilk yardım, ilaçsız kontroldür.

İlginizi Çekebilir: Zemin Süpürme Ehliyeti